Яйця птиці вільно-вигульного утримання як індикатор забруднення довкілля на сході Україні

.

В даному звіті представлені результати досліджень яєць птиці вільного вигулу з Харкова, Маріуполя та Кривого Рогу – міст в східній частині України, чия територія ймовірно є забрудненою стійкими органічними забруднювачами (СОЗ).

Яйця є чутливим індикатором вмісту СОЗ в грунті або пилу, а також значним шляхом перенесення забруднюючих речовин із ґрунту до людини. Яйця із забруднених територій можуть спричиняти вплив, що перевищує гранично допустимі показники і становить загрозу для здоров’я населення. Таким чином, свійська птиця і її яйця є ідеальними “живим барометром”: видом по якому можна оцінити рівень забруднення досліджуваних територій СОЗ, зокрема діоксинами (ПХДД/Ф) і ПХД. Виходячи з цього, ми вибрали метод відбору яєць птиці вільного вигулу і їх аналіз на вміст деяких СОЗ, як один з інструментів моніторингу в рамках проекту “Досить труїти Україну: коаліція “За чисте повітря”  (додаткову інформацію про проект можна знайти за посиланням http://english.arnika.org/ukraine).

Дані по пробах та аналізу яєць птиці вільного вигулу, представлені в даному звіті, були отримані під час експедиції у травні 2018 року, в рамках зазначеного вище спільного проекту неурядових організацій України і Чеської Республіки.

 

Автор: Йінджих Петерлік, Арніка – відділ токсичних речовин і відходів, Чеська Республіка

Співавтори: Йітка Стракова, Арніка – відділ токсичних речовин і відходів, Чеська Республіка

Мартін Скальськи – Арніка – Центр підтримки громадян, Чеська Республіка

Максим Сорока – Лабораторія «Охорона навколишнього середовища» ДНУЗТ ім. Акад. В. Лазаряна, Україна

Фотографії: Станіслав Крупаpж / Арніка

Графічний дизайн: www.typonaut.cz

Перевірка тексту українською мовою: Анна Амбросова

Переклад: Яніна Басиста (російською мовою), Олена Міскун (українською мовою)

 

Цей звіт був підготовлений за фінансової підтримки Програми Transition Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Погляди в цьому документі, не обов’язково відображають офіційну позицію Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

 

Скачать вложения: